Terapia dla par - sposób na kryzys w małżeństwie

W dzisiejszym świecie rozwody są na porządku dziennym. Młodzi ludzie często podejmują decyzję o zamążpójściu w sposób niezbyt przemyślany - kierując się burzą hormonów, "motylami w brzuchu", w okresie, kiedy wzajemnie zauroczenie i fascynacja są bardzo silne. W takim stanie bardzo ciężko jest podejmować racjonalne decyzje. Nie chce się widzieć partnera takim, jakim jest, lecz idealizuje się go i życie z nim.

Para w trakcie terapii. Tymczasem nie da się uciec przed problemami. One zwalają nam się na głowę i roztrzaskują w drobny mak nasze wyobrażenia o tym, jak miało wyglądać życie małżeńskie. Kiedy nuda, rutyna, stres, brak pieniędzy, kłopoty z dziećmi zwalają nam się na głowę, wiele osób nie widzi szans, by ratować małżeństwo - i decyduje się na rozwód. Tymczasem w wielu takich przypadkach dobrym rozwiązaniem mogłaby być terapia dla par.

Uświadom sobie, że życie nie jest idealne i naucz się sobie z tym radzić

Terapia małżeńska często pomaga małżonkom w uświadomieniu sobie, że życie nie jest bajką, tak samo nasz partner - nie jest osobą idealną, ma wady i zalety, jednak można z nimi żyć i nauczyć się sobie radzić w konfliktowych sytuacjach. Błędem jest myślenie, że zakochanie na początku i wzajemna fascynacja sprawi, że przez całe życie dwoje ludzi prześlizgnie się gładko, utrzymując cały czas taką samą "temperaturę uczuć" w związku. O związek i partnera trzeba dbać przez cały czas, pokazywać, że się staramy, że jesteśmy zaangażowani w przeciwnym wypadku można się od siebie bardzo oddalić. Terapia par pokazuje, jak to robić.

Kryzys - co dalej?

Szczęścliwa para po zakończonej terapii. Co zrobić w sytuacji, gdy doszło już do kryzysu w małżeństwie? Przede wszystkim, najważniejsze jest zaufanie. Najgorsze, co może się stać to kłamstwa i przemilczenia które przyczyniają się do tego, że zaufanie między małżonkami zaczyna znikać. W takiej sytuacji obydwie osoby mogą się wzajemnie nakręcać, i nawet niewinne z pozoru sytuacje potrafią doprowadzić do tragicznych w efekcie skutków. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby umieć ze sobą szczerze i otwarcie rozmawiać. Jeśli sami nie potrafimy zdobyć się na takie rozmowy, zawsze kończą się one kłótniami, które jeszcze pogarszają sprawę, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Na terapii dla par można uzyskać fachową pomoc i wsparcie.

Nie bój się prosić o radę specjalisty

W polskim społeczeństwie wciąż panuje duża niechęć do mieszania obcych do spraw osobistych, do jakich należą problemy małżeństwa czy w związku. O ile na Zachodzie chodzenie na różnego rodzaju terapie jest modne i celebryci wręcz się tym chwalą, Polacy wciąż niechętnie myślą o korzystaniu z tego rodzaju pomocy. Kojarzą wizyty u psychoterapeuty z chorobami psychicznymi, patologią, napiętnowaniem społecznym. Nic bardziej mylnego. Psychoterapeuta to po prostu specjalista, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu może nam pomóc naprostować pewne rzeczy w naszym życiu i we wzajemnych relacjach. Nie ma co się bać, psychoterapeuta to osoba zobligowana do zachowania dyskrecji i poufności, nie musimy więc się obawiać, że np. mieszkając w małym mieście będziemy potem obgadywani.

Nauczcie się wspólnie rozwiązywać problemy

Terapia dla par przede wszystkim uczy, jak pokonywać bariery we wzajemnej komunikacji, mówić o problemach i wspólnie rozwiązywać je. Zdecydowana większość problemów, która prowadzi do tego, że ludzie się rozwodzą, jest możliwa do rozwiązania - warunkiem jest oczywiście zajęcie się nimi na odpowiednio wczesnym stadium, wzajemna szczerość i chęć naprawy związku. Jeśli dwie osoby się kochają, powinny zadbać o to uczucie i pozwolić sobie pomóc, nie poddawać się przeciwnościom.

Polityka prywatności

Aneta Kuśmierczyk - ZnanyLekarz.pl